14.05.2021 | Martin Voltr

Českým trenérům přednášely hokejové špičky

Doba stále není příznivá pro scházení většího počtu lidí, konání Českých hokejových her přesto svaz opět spojil s velkým trenérským seminářem. Ve čtvrtek a pátek si poznatky renomovaných zahraničních odborníků poslechly stovky českých kolegů.

Covidová situace měnila plány na všech frontách a ani seminář nebyl výjimkou. V loňské sezoně totiž České hokejové hry z mezinárodního kalendáře odpadly, takže svaz cílil k nejbližšímu termínu, kdy mohl trenéry přizvat do jedné místnosti – byť zatím bohužel stále jen té virtuální.

Skrz aplikaci Zoom přednášeli českým trenérům odborníci z nejvyšších hokejových míst ve Švédsku, Finsku, Rusku, Kanadě i Spojených státech. Obě odpoledne spojilo téma dlouhodobé přípravy hokejistů; čtvrtek patřil výchově dětí do patnácti let a pátek zase všech starších hráčů.

Přednášky byly vybrány speciálně tak, aby zapadly do diskuse, která probíhá v českém mládežnickém hokeji. Například okolo spádových oblastí.

„Obohacování trenérů je pro nás velmi důležitá věc. Jak se ukázalo i při těch prezentacích, defakto všichni mluvíme stejným jazykem. Je dobře, pokud naši trenéři – i z těch nejmenších klubů – slyší třeba přednášku od ředitele hráčského rozvoje ve Švédsku,“ říká svazový metodik Zdeněk Vojta.

„Přece jenom k takovým informacím se těžko dostávají. I když jsou i jiné cesty, v Coach Manageru mají spoustu dalších zajímavých přednášek,“ připomíná základní nástroj pro české trenéry.

Vlastně i rozdělením seminářů podle věkových kategorií chtěl cosi naznačit. „Naším velkým problémem občas je, že nerozlišujeme dětský hokej od hokeje výkonnostního nebo vrcholového. To je věc, na které bychom chtěli pracovat: Aby trenéři ten rozdíl akceptovali. Experti ze všech zemí nás v tom utvrdili,“ povídá Vojta.

Tématu rozvoje malých hokejistů a činnosti regionálních trenérů v úspěšných severských zemích se věnovali Anders Wahlström a Kalle Väliaho. Za Mezinárodní hokejovou federaci vystoupil Johan Bollue, kolega Petra Břízy z komise pro rozvoj mládežnického hokeje.

Pátek byl zaměřený na dvě oblasti – trénink dovedností a kondiční přípravu. „Myslím, že v dnešní době je poměrně jedinečné, že jsme tu měli i představitele ruského hokeje. Konkrétně klubu CSKA Moskva, který byl vždycky kondicí hráčů vyhlášený,“ odkazuje Vojta na Alexandra Pavlova.

Čeští trenéři si vyslechli také přednášky Kevina McLaughlina, ředitele hráčského rozvoje USA Hockey. Tomáš Plekanec zase pro seminář domluvil účast Patricka Delisle-Houdea, kondičního trenéra hokejistů Montreal Canadiens!

„Věřím, že celý program byl velmi obohacující. Například první zpětnou vazbu jsme dostali od Jirky Šlégra, že seminář byl úžasný a že je to věc, kterou český hokej potřebuje,“ těší Zdeňka Vojtu.

Pro jistotu však dodává: „Nejde o to, abychom se vydávali finskou nebo švédskou cestou, ale abychom aplikovali trendy z hokejově vyspělých zemí.“

O seminář byl obrovský zájem, připojilo se kolem čtyř stovek trenérů. Český hokej bude v nejbližší době prezentace distribuovat do celého hnutí.

Foto: Daniel Kubelka, hokejkv.cz