21.09.2023 | Martin Voltr

ELD: Svozil a spol.? Inspirace pro nás všechny, přiznává Zubr Švejcar

Pokud byste měli vyjmenovat favority dorostenecké extraligy, patrně nikdo by mezi ně nezařadil Přerov. Zubři ale v úvodu ročníku ukázali, že se s nimi mezi českou elitou musí počítat. Vyhráli tři zápasy v řadě, ten poslední díky gólovému příspěvku Vratislava Švejcara.

Mladíci z Přerova na úvod soutěže padli v Třinci těsně 2:3. Už to nebyl vůbec špatný výsledek, s ohledem na to, jakou sílu loni ukázali Oceláři ve všech kategoriích. Pak ale Zubři nasbírali dokonce tři výhry v řadě: Porazili Zlín, Hradec Králové i Jihlavu – ve všech případěch tedy účastníky posledního play-off.

„Myslím, že jsme všichni byli spokojení. Asi to skoro nikdo nečekal. Ale hrajeme jako tým, jeden za druhého. V tom je naše síla. Máme super partu a budeme se v tom snažit pokračovat,“ řekl útočník Vratislav Švejcar po povedené sérii.

V ní se vyjímal triumf na ledě hradeckého Mountfieldu. Zubři předvedli dechberoucí výkon, domácímu favoritovi nedali šanci. „Od začátku jsme si za tím šli. Byli jsme úplně šťastní, jak jsme vyhráli,“ pokývl Švejcar na adresu bitvy, v níž se vyjímalo nasazení přerovských mladíků. Chválil ho i jejich kouč David Kudělka. „Určitě. To nám v prvním zápase trochu chybělo, ale pak jsme se zlepšili,“ řekl útočník s patnáctkou na zádech.

Jeho chvíle pak přišla proti Jihlavě. „Byl to od nás trochu slabší výkon než v Hradci, ale byli jsme rádi, že jsme urvali aspoň dva body,“ uvedl autor dvou branek a navrch vítězného nájezdu. „Prostě mi to tam padalo, asi jsem měl zrovna šťastný den. Při prvním gólu mi spoluhráč nahrál na vrchol kruhů, já jsem to zpracoval a vystřelil mezi betony. Druhý byl z dorážky,“ popsal.

V samostatných nájezdech se Švejcar postavil už k prvnímu pokusu, ale ten neproměnil. „Zkusil jsem střelu nad lapačku, ale bohužel jsem trefil tyčku. Při druhém nájezdu jsem viděl, že má gólman mezeru mezi nohama, tak jsem mu to tam poslal,“ líčil. „Většinou si nájezd předem promýšlím, ale pak záleží, jak brankář stojí. Když je víc vysunutý na jedné straně, tak to zkouším do volných míst,“ popsal svou taktiku při dovednostní disciplíně. A co nějaké oblíbené zakončení? „Nemám. Hlavně ať je to gól,“ usmál se.

Mladí Zubři mezi favority dorostenecké soutěže rozhodně nepatří. Na druhou stranu mají čím se inspirovat. Před šesti lety si Přerov vedl excelentně v poslední sezoně soutěže mladšího dorostu, kdy se probojoval až na závěrečné mistrovství republiky do Vítkovic. Medaile mu tehdy utekla jen těsně, na závěrečném turnaji dokonce porazil Plzeň.

Ve žlutomodrém dresu váleli Stanislav Svozil a Martin Ryšavý, v bráně chytal fantasticky Michal Postava, jemuž dělal dvojku Tomáš Suchánek. Kam to tahle jména za pár let dotáhla, asi nemusíme zmiňovat.

„Je to inspirace pro nás všechny, s mládeží se tady dobře pracuje. V Přerově jsou lidi rádi, že se místní kluci dostali do reprezentace a na draft. Já osobně Přerovák nejsem, jsem z Kroměříže, ale pro mě je to taky inspirace,“ přiznal Vratislav Švejcar, který si poslední tažení české dvacítky za stříbrem nenechal ujít. „Sleduju to pravidelně každý rok,“ ujistil.

Švejcar opustil Kroměříž loni zkraje sezony. Doma tehdy odehrál první tři zápasy soutěže devátých tříd a vydal se do Přerova, kde na úvod zazářil šestibodovým debutem při výhře nad Novým Jičínem. „Z Přerova nás s Tadeášem Cífkou kontaktovali už v létě před sezonou, takže jsme tam byli na pár trénincích. A potom nám zavolali po těch pár zápasech, že o nás mají zájem,“ popsal mladý útočník.

Se zubří devítkou tedy dokončil ročník, který byl úspěšný i neúspěšný zároveň. Tým si vybojoval nadstavbu, ale pro další generaci pak elitní soutěž neudržel. „Bylo parádní, že jsme uhráli tu ‚extraligovou‘ část. Myslím si, že mě to celkem posunulo. Že jsme to pak neudrželi, nás samozřejmě mrzelo,“ vrátil se Švejcar k baráži, v níž Přerov ztratil na Šumperk jen jeden bod.

Dorost Hanáků zase v minulé sezoně těsně nepostoupil do play-off, byť aspoň nemusel hrát o záchranu. Přesto se zdá, že v přerovském mixu ročníků 2007 a 2008 by se mohl skrývat potenciál. „Podle mě máme kvalitní tým. Nemáme zrovna nějaké hvězdy, ale hrajeme týmově. To je to, co nás zdobí,“ opakoval Vratislav Švejcar.

„Vždycky se snažíme uhrát ty nejvyšší příčky, co jdou. Dali jsme si za úkol hrát do pátého místa, pak se uvidí,“ uvedl na adresu týmových cílů. Postup do vyšší nadstavby by pro Zubry znamenal jasný úspěch. „Podle mě s námi nikdo moc nepočítal. Ale když budeme hrát tak, jak jsme teď hráli, tak podle mě můžeme dojít daleko.“

Osobní cíle si Švejcar taky snaží dávat nejvyšší. „Chtěl bych se v téhle sezoně dostat do reprezentace. Snažím se na sobě pracovat a byl bych rád, kdyby to vyšlo,“ řekl. Na skills kemp do Kravař teď jedou hned čtyři jeho spoluhráči, což svědčí o tom, že týmové výkony nezůstaly u trenéra Milana Razýma bez povšimnutí. A co další Švejcarovy ambice? „Chtěl bych se živit tím, co mě baví. A to je hokej,“ uzavřel.

Foto: Martin Voltr