07.12.2023 | Martin Voltr

ELJ: 15letý hrdina Varů. Věděl jsem, že musím udělat všechno, líčí Psohlavec

Na konec letošního listopadu patrně karlovarský brankář Martin Psohlavec dlouho nezapomene. V patnácti letech skočil do juniorské extraligy – a Energii pomohl postoupit do vyšší nadstavbové skupiny!

Do DHL extraligy juniorů se v probíhajícím ročníku ještě nezapojil žádný hokejista ročníku 2008 z pole. Cestu v tomto ohledu kuriózně „prorazil“ brankář. Pro mladičkého Martina Psohlavce byla situace o to těžší, že jeho Karlovy Vary nutně potřebovaly sbírat body, aby postoupily do vyšší nadstavby a zajistily si play-off.

I díky jeho velké pomoci to zvládly. Psohlavec v premiéře vychytal triumf nad rivalem z Plzně a potom i bod z horkého ledu Mladé Boleslavi, což Varům stačilo.

Poslední týdny pro vás musejí být velkým zážitkem.
Určitě. Jsem rád, že jsem vůbec tu šanci dostal. Mohl jsem si díky tomu vyzkoušet něco jiného než extraligu dorostu, takže mi to jen a pouze pomohlo. Nemohl jsem nic ztratit a navíc jsem rád, že jsem pomohl klukům postoupit.

Jak jste se vůbec jako prvoročák v dorostu dostal do branky juniorky?
Hlavní roli hrálo to, že starší gólman v našem týmu Michal Oršulák byl od turnaje sedmnáctky v Kanadě zraněný a Adam Ebenstreit dostal trest. Proto to vyšlo na mě.

Den před nástupem jste přitom ještě chytal za dorost…
Hned po zápase mi to trenéři řekli. Nechtěli mi to říkat před zápasem, abych nebyl pod tlakem.

Když jste se večer předem dozvěděl, že najednou jdete chytat proti hráčům starším i o pět let, jak jste to v hlavě zvládl?
Ze začátku jsem byl trošku nervózní a vystrašený. Je to juniorka, co tam budu dělat… Jak jsem to ale od toho večera věděl, tak jsem se na to dokázal připravit a potom to pro mě bylo lehčí.

Nástup proti Plzni se vám skoro nemohl povést lépe, inkasoval jste jen jeden gól. Jaký to byl zápas?
Hlavní bylo, že mi kluci pomohli. Extra moc toho na mě nešlo, neměl jsem úplně těžké zákroky. Ale pár jsem jich měl. Kluci mě naštěstí podrželi tak, že jsme nemohli prohrát.

Vy jste věděl, že pro postup musíte Plzeň porazit.
To je pravda. O to byl tlak větší, když jsem věděl, že kluci potřebují postoupit. Šel jsem tam s tím, že musím udělat všechno, aby to vyšlo.

Věděl jste aspoň z tréninků, jak střílí starší hráči?
Jo, ve Varech jsem byl na tréninku s juniorkou a jednou dokonce i s áčkem. Takže jsem trošku věděl, do čeho jdu.

Pak jste vychytal bod v Mladé Boleslavi, kde na vás šlo 47 střel. Zapotil jste se pořádně?
Ano, tam to bylo dvakrát těžší. Kluci mi ale taky pomohli a hráli super, já jsem jenom chytil to, co jsem měl. Bohužel jsme to nedotáhli do vítězného konce, ale ten bodík nám k postupu stačil.

Třásli jste se, abyste to zvládli?
Určitě, protože po první třetině nám odpadli dva beci, takže jsme museli hrát jen na čtyři beky. Respekt klukům, že to zvládli. Věděli jsme, že to musíme dohrát a urvat co nejvíc, takže jsme se museli kousnout a zvládnout to.

Měli jste potom čas slavit postup?
Kluci určitě slavili, ale já jsem se zase připravoval na extraligu dorostu. Musím se soustředit hlavně na ni. Měl jsem z toho radost, ale v hlavě jsem měl to, že musím zase pomoct klukům v dorostu.

Po návratu jste vychytal vítězství nad Plzní i tam. Zdá se, že je to váš oblíbený soupeř.
Ano, v dorostu to byl taky dobrý zápas. Měl jsem hodně zákroků a kluci taky hráli dobře. Měli jsme marodku a nějací kluci šli do juniorky, takže jsme hráli s mladšími a ti to taky zvládli.

Asi si hodně věříte, když se vám s dorostem letos daří, že?
Jo, morálka týmu je určitě lepší. Když tam přijdou mladší kluci, ti starší jim musí pomoct, aby se do toho dostali. Myslím, že u nás to celkem vyšlo.

Počítám, že juniorce ještě vypomůžete, než Adamu Ebenstreitovi doběhne trest. Pak už se zase budete orientovat na dorost?
Samozřejmě, musíme se co nejdál dostat s dorostem. Juniorka je jenom takový bonus za odmakanou práci, kterou v klubu dělám. Taková odměna.

S mladší kategorií cílite jen na titul?
Bezpochyby, toho chceme dosáhnout. I minulý a předminulý rok hráli kluci ve skupině dobře, ale potom vypadli v play-off brzo. My uděláme všechno pro to, aby to takhle nebylo.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej