07.09.2021 | Tisková zpráva

Herní řád Tipsport extraligy v sezoně 2021/22

Vzhledem k dopadům pandemie a s tím souvisejícími riziky pro průběh soutěží byl poslední ročník TELH nesestupový. Před letošní sezónou tak vzrostl počet účastníků soutěže ze 14 na 15, počet zápasů, které sehrají v základní části, z 52 na 56, počet hracích dnů z 52 na 60 a celkový počet utkání ze 364 na 420.

Herní řád pro sezónu 2021/22 je nastaven tak, aby se již v nejbližším ročníku vrátil počet účastníků na původních 14 a aby model soutěže byl po co nejdelší dobu motivující pro co nejvíce týmů.

Přímo do Generali Česká pojišťovna play off se kvalifikují čtyři nejlepší mužstva ze základní části. Celky, které se umístí na páté až dvanácté příčce, čeká předkolo play off, celek na čtrnácté příčce baráž s vítězem Chance ligy a mužstvo na posledním, patnáctém místě přímý sestup. Vyřazovací část se bude hrát na tři (předkolo), resp. čtyři vítězná utkání (play off, baráž). V důsledku počtu utkání nepočítá rozpis s přestávkou během olympijského turnaje, základní část TELH skončí 8. března a mistr České republiky bude znám nejpozději 30. dubna 2022.

Pro případ karanténních opatření bylo stanoveno, že odložená utkání základní části musí být sehrána do 30 dnů. Pro postup do vyřazovací části je nutné absolvovat nejméně 50 % utkání, jinak získá toto právo mužstvo, které se umístilo na dalším místě a podmínku splňuje. Nesehraje-li některý z účastníků úplný počet zápasů, do tabulky mu bude započítán počet bodů podle průměrného bodového zisku.

V případě nesehraných utkání vyřazovací části může sportovně technická komise ČSLH rozhodnout o jejich kontumaci, oboustranné kontumaci nebo o zkrácení série tak, aby bylo možné určit vítěze. Pokud by ani potom nebylo možné sehrát takový počet utkání, který umožňuje určit vítěze, stane se postupujícím lépe umístěné mužstvo ze základní části nebo v baráži mužstvo, které bylo účastníkem TELH.

Na základě komunikace s účastníky TELH předpokládá vedení soutěže, že k zahájení ročníku by mohlo být proočkováno až 95 % hráčů a členů realizačních týmů.

Rekordy a důležitá čísla

Novým rekordmanem TELH se velmi pravděpodobně stane Viktor Hübl, který v ní dosud sehrál 1 220 zápasů (stávající maximum Petr Kadlec 1 250) a shromáždil 878 kanadských bodů (Petr Leška 909). Tisícímu utkání v TELH se nejvíce přiblížil Lukáš Krenželok (989), jubilejního, sedmistého vítězství v základní části dosáhnou HC Oceláři Třinec (696) a hranici pětiset zápasů v nejvyšší soutěži překoná Radim Rulík (496).

Nezabrání-li tomu protiepidemická opatření, překročí TELH, jejíž zápasy navštívilo od roku 1993 celkem 53 970 907 diváků, během sezóny hranici 55 000 000 diváků.

Součástí letošního ročníku TELH budou i Winter Hockey Games, které se uskuteční 7. až 11. prosince 2021 ve Špindlerově Mlýně. Na ledové ploše, vybudované v dojezdu sjezdovky ve Svatém Petru, se uskuteční zápasy Rytíři Kladno – HC Dynamo Pardubice (9. prosince 2021) a Mountfield HK – HC Sparta Praha (11. prosince 2021).

Vítězství v základní části a Pohár prezidenta Českého hokeje obhajuje v sezóně 2021/22 HC Sparta Praha, titul mistra České republiky a Pohár T. G. Masaryka HC Oceláři Třinec.

Tisková zpráva ke startu TELH 2021/2022 ke stažení ZDE.

Galerie