14.08.2022 |

Junioři padli s Lotyšskem. Slováci smutní, šlágr pro USA

Předposlední den základních skupin juniorského mistrovství nabídl překvapivou výhru Lotyšska, které se po skalpu Česka poprvé v historii podívá do čtvrtfinále. O to naopak přišli Slováci, kteří schytali debakl od Finska. Ve večerním souboji těžkých vah poté uspěly Spojené státy.

Skupina A:

Finsko – Slovensko 9:3 (2:1, 4:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 1. Simontaival (Hirvonen), 15. Määttä, 21. Hirvonen (Simontaival, Puutio), 32. Määttä (Järventie, Kemell), 37. Räty (Kemell, Niemelä), 39. Kapanen (Rafkin, Järventie), 47. Väisänen (Mäenpää, Rajaniemi), 52. Simontaival (Puutio, Räty), 56. Puutio (Räty, Niemelä) – 8. Repčík (Groch), 28. Petrovský (Petrovický, Nemec), 50. Nemec (Petrovický, Mišiak)

Slováci sice odpověděli na první finský gól z první minuty, jenže bylo to naposledy, kdy se svým soupeřem drželi krok. Tým Suomi poté gólovým uragánem ve druhé části výrazně navýšil své vedení a měl zápas plně pod kontrolou. Prohra 3:9 a následné zaváhání českého týmu znamená, že Slováci na turnaji končí.

Česko – Lotyšsko 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Gut (Myšák), 30. Svozil (Hauser, Urban) – 5. Lavinš (Silkalns), 13. Rullers (Vitolinš, Ozolinš), 32. Bergmanis (Dukurs), 38. Bergmanis (Silkalns, Lavinš), 59. Bergmanis

Češi si mohli proti Lotyšsku pojistit třetí příčku ve skupině, soupeř jim ale připravil hodně hořkou pilulku. Poprvé svěřenci Radima Rulíka ještě dvougólovou ztrátu stáhli, když jim ale Lotyši znovu odskočili, žádná další reakce z české strany nepřišla. Tým z Pobaltí nakonec zvítězil 5:2, obsadil třetí místo a poprvé v historii postupuje do čtvrtfinále.

Skupina B:

USA – Švédsko 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Berard (Bordeleau, Hughes), 26. Coronato (Cooley, Knies), 46. Coronato (Slaggert, Cooley) – 52. Andrae (Wallinder, Magnusson), 59. Stakkestad (Andrae, Olausson)

V přímém souboji o první příčku ve skupině B měli Američané dlouhou dobu mírně navrch a dostali se dokonce do tříbrankového trháku. Švédové se ale nevzdali a dvěma trefami v závěrečných minutách zdramatizovali koncovku zápasu. Vyrovnání už se ovšem nedočkali, a tak skupinový triumf slaví tým USA, který ve čtvrtfinále vyzve Česko.