07.04.2021 | Tisková zpráva

Nejvíce rozhodčích na MS bude z ČR

Mezinárodní hokejová federace nominovala na mistrovství světa, které se bude hrát 21. května – 6. června 2021 v Rize, 18 hlavních a 18 čárových rozhodčích ze 14 zemí. Nejvyšší počet zástupců má na listině Česká republika, která vyšle na šampionát pět rozhodčích.

Českou rozhodcovskou školu budou v Lotyšsku reprezentovat hlavní rozhodčí Martin Fraňo, Antonín Jeřábek a Robin Šír spolu s čárovými Danielem Hynkem a Jiřím Ondráčkem.

„Všech nominací si velmi vážíme,“ uvedl předseda komise rozhodčích ČSLH Vladimír Šindler, „protože potvrzují dlouhodobě vysokou úroveň a kredit našich rozhodčích.“ Čtyři zástupce budou mít na mistrovství světa Finsko, Rusko a Švédsko, po dvou Bělorusko, Dánsko, Kanada, Lotyšsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Švýcarsko a USA a jednoho Francie. Stejně početné zastoupení měla Česká republika na vrcholném turnaji pouze v roce 2015, kdy hostily světový šampionát Praha s Ostravou.

Nejvíce zkušeností má z nominovaných rozhodčích Antonín Jeřábek, který se zúčastní osmého mistrovství světa, třikrát rozhodoval finále a dvakrát nechyběl na olympijském turnaji. Po šesté pocestuje na mistrovství světa Martin Fraňo, působící v KHL, po druhé Jiří Ondráček, který debutoval v roce 2019 na Slovensku. První účast si připíší Robin Šír, který byl ovšem nominován již na loňský zrušený šampionát ve Švýcarsku, s čárovým rozhodčím Danielem Hynkem.

„Vzhledem k pandemii a omezením mezinárodního styku jsme nominovali především evropské rozhodčí, zatímco nedávný šampionát juniorů odřídili ti kanadští,“ uvedl člen komise rozhodčích IIHF Pavel Halas. „Výběr probíhal i s ohledem na příští olympiádu, protože dalších možností, jak výkonnost rozhodčích otestovat při vrcholné události, již mnoho nebude.“ Novinkou je, že rozhodčí budou pro delegace k utkáním a přípravu v dějišti šampionátu rozděleni v šestičlenných skupinách. Uvedeným opatřením chce IIHF minimalizovat rizika šíření nákazy s tím, že spolupráce ve stálých skupinách přispěje i k lepší koordinaci a jednotnějšímu výkladu pravidel.

Další, podrobnější informace najdete na https://www.iihf.com/en/events/2021/wm/news/24968/world_championship_officials_selected