06.09.2021 | Tisková zpráva

Nejvíce talentů pro vrcholový hokej vychovává HC Kometa Brno

Nejvíce talentů pro nejvýznamnější reprezentační akce a nejkvalitnější soutěže v zahraničí vychovala v posledních pěti sezónách akademie HC Komety Brno. Vyplývá to z oficiálního rankingu Českého hokeje, porovnávajícího úspěšnost klubů ve výchově mládeže podle počtu hráčů, kteří v nich vyrostli pro vrcholový hokej.

Akademie HC Komety Brno vévodí žebříčku s výrazným odstupem, když jako jediná dosáhla na nejvyšší úroveň pěti symbolických Lvů. Na dalších příčkách se se třemi Lvy seřadily akademie HC Škody Plzeň, Bílých Tygrů Liberec a HC Dynama Pardubice, následují se dvěma Lvy akademie Motoru České Budějovice, HC Sparty Praha, HC Ocelářů Třinec, HC Vervy Litvínov, PSG Beranů Zlín, Pirátů Chomutov, BK Mladé Boleslavi, Mountfieldu HK, HC Energie Karlovy Vary a neakademického HC Olomouc. Jednoho Lva získaly akademie HC Dukly Jihlava, HC Vítkovice Ridera a Rytířů Kladno, ani na jednoho Lva nedosáhla v hodnocení HC Slavia Praha.

S cílem vyhodnotit kvalitu práce Akademií ČH ve střednědobém období a redukovat ročníkové výkyvy zahrnuje žebříček pět posledních sezón, odstupňovaných podle procentuálního koeficientu. Vychází přitom výhradně z výchovy hokejistů pro nejvýznamnější reprezentační akce, vstupní drafty NHL, nejvyšší domácí soutěž a nejlepší soutěže dospělých v zahraničí. Zahrnuti jsou junioři české státní příslušnosti, kteří strávili alespoň sezónu v českém klubu, přičemž jejich bodový přínos zohledňuje dobu, po kterou v něm působili. Na základě počtu juniorů vychovaných pro vrcholový hokej jsou kluby rozděleny v pěti kategoriích, symbolicky označených počtem Lvů. Od sezóny 2022/23 bude ranking součástí licenčního řízení pro Akademie ČH.