20.05.2022 | Adéla Kvapilová

Souhrn dne: Fini vynulovali Británii, Německo nasázelo Itálii devítku. Nájezdová loterie pro Lotyše

Osmý hrací den hrál do karet favoritům. K vidění byl jednoznačný duel mezi Finskem a Británií, Němci potvrdili roli favorita proti Italům. Večerní zápasy ovládli Slováci a ve vypjatém zápase zvítězilo Lotyšsko.

Skupina A: Německo – Itálie 9:4

6. Karachun (J. Müller, Loibl), 7. Wissmann (Kastner), 14. Ehliz (Bittner, Michaelis), 18. Fischbuch (Wissmann, Reichel), 26. Reichel (Noebels, Michaelis), 35. Fischbuch (Reichel, Wissmann), 42. Ehliz (Michaelis, Schmölz), 43. Karachun (Schmölz, Loibl), 58. Soramies (Wissmann, Kastner) – 26. Traversa (Miglioranzi, Pietroniro), 48. Frigo (Petan), 50. Mantenuto (Trivellato, S. Kostner), 60. Petan (Hannoun, Glira)

Němci si proti Itálii zastříleli. Duel měli ve své režii od počátku utkání a během úvodní periody si dokázali vybudovat čtyřbrankový náskok. Gól číslo pět zaznamenali západní sousedi ve 26. minutě, když Lukas Reichel tečoval puk během početní výhody za záda Fadaniho. Italové ale po 36 vteřinách našli odpověď. Miglioranziho střelu usměrnil nohou do německé klece Tommasa Traversy.

Němci i nadále působili aktivněji, a ještě ve druhé třetině se radovali z šesté trefy. Na úspěšné gólové hody Západoevropané navázali i na počátku třetí dvacetiminutovky. Skóre na 7:1 upravoval Yasin Ehliz. To ale nebylo od Němců vše. O 81 vteřin později Alexander Karachuna propálil přesouvajícího Fazia. Ve 48. minutě ožili Jihoevropané, bekhendový blafák přetavil v gól Luc Friga. Italové následně dobře sehráli přesilovou hru a v 50. minutě zásluhou Daniela Mantenuta snížili na 3:8. Kanonádu Němci dokonali devátým gólem v čase 57:04. Těsně před závěrečnou sirénou kosmeticky stav upravil italský útočník Alex Petan. Německo v divokém zápase přehrálo Itálii 9:4, cenu za nejlepšího hráče obdržel Lukas Reichel za gól a dvě asistence.

Skupina B: Velká Británie – Finsko 0:6

7. Friman (Vatanen), 12. Hietanen (Manninen, Lehtonen), 27. Filppula (Granlund, Hartikainen), 29. Armia (Friman, Pesonen), 50. Mäenalanen (Björninen, Ohtamaa), 56. Rajala (Heiskanen, Pesonen)

Odpolední zápas ve skupině B také překvapení nepřinesl. Finové od úvodního buly na ledě dominovali. První gól zaznamenali v sedmé minutě, kdy nahození Niklase Frimana smolně tečoval bruslí Brett Perlini do vlastní brány. Druhá gólová radost Seveřanů se objevila ve 12. minutě, znovu se jednalo o střelu od modré, která po dotyku ostrovanů změnila trajektorii letu hned dvakrát.

Další zápis na gólovou listinu ve 27. minutě, Valteri Fillpula v mezikruží tečoval Granlundovu nabídku za záda Brownse. Necelé dvě minuty poté vyskočili fanoušci hráčů v modrém na nohy počtvrté. Joel Armia nachytal manévrem s hokejkou britského maskovaného muže a poslal puk k pravé tyčce. Pátý gól týmu Suomi usměrnil do britské klece Saku Mäenalanen. O poslední šestou branku se v 56. minutě postaral Toni Rajala. Opět se ale jednalo o nešťastnou náhodu na britské straně. Finové taj jednoznačně zvítězili nad Velkou Británií 6:0 a vedou tabulku skupiny B.

Skupina A: Kazachstán – Slovensko 3:4

16. Paňukov (Blacker, Orechov), 18. Ševčenko (Starčenko, Valk), 44. Paňukov (Orechov) – 13. Kollár (Takáč), 30. Fehérváry (Liška, Slafkovský), 34. Liška (Krištof, Húska), 35. Slafkovský (TS)

Slováci si po třech porážkách chtěli proti Kazachům spravit chuť, a to se jim ze začátku dařilo. Skóre otevřel ve 13. minutě Andrej Kollár, avšak po 185 vteřinách zásluhou Kirilla Paňukova Kazaši srovnali na 1:1. Následně šli naši východní sousedé do čtyř, Dmitrij Ševčeko bekhendovým pokusem do rohu Húskovy branky potrestal nedisciplinovanost Kristiána Pospíšila a poslal Kazachy do vedení.

V polovině základní hrací doby obdržel za hrubost Pavel Akolzin pětiminutový trest a zápas pro něj skončil. Slováci výhodu ve 30. minutě proměnili ve vyrovnávací branku. Během pokračující přesilovky se podařilo favoritům utkání prosadit ještě jednou. Dlouhou bekhendovou kličkou se blýskl Adam Liška a poslal Slováky do vedení. Necelé dvě minuty poté se radovali počtvrté. Juraj Slafkovský byl během úniku faulován, rozhodčí tak nařídil trestně střílení, které osmnáctiletý útočník střelou k tyči proměnil. Kazachstánu se ještě na počátku závěrečného dějství podařilo snížit na rozdíl jedné branky, další akce už si protihráči pohlídali. Slovensko vyhrálo 4:3 nad Kazachstánem a stále je v bojích o čtvrtfinále.

Skupina B: Lotyšsko – Rakousko 4:3sn

26. Balcers (Jaks, Abols), 30. Ri. Bukarts (Čukste, Dzierkals), 36. Balcers (Ri. Bukarts, Sotnieks), rozh. náj. Ro. Bukarts – 22. Nissner (Raffl, Schneider), 32. Heinrich (Schneider, Haudum), 47. Raffl (Zündel, Nissner)

Drama až do nájezdů nabídl večerní duel skupiny B. Počáteční dvacetiminutovka skončila bez gólu, utkání otevřeli v úvodu prostřední periody Rakušané. Benjamin Nisser trefil přesně protilehlý růžek Šilovkisovy svatyně. Do poloviny duelu ale přišla od Lotyšů odpověď. Neprve se prosadil Rudolfs Balceres, po něm ve 30. minutě mířil přesně Rihards Bukarts. Rakušané si ale nenechali nic líbit a ve 32. minutě využili početní výhodu 5 na 3 a po projektilu Dominiqua Heinricha vyrovnali na 2:2.

Do konce gólově bohaté třetiny padla ještě jedna branka. V čase 35:40 rozzářil úsměvy na tváčích lotyšských fanoušků Rudolfs Balcers. Celek z Pobaltí držel hubený náskok až do 47. minuty, kdy Thomas Raffl tečoval Zündelův pokus od modré a vyrovnal na 3:3. Jelikož duel nerozhodla základní hrací doba, přišlo na řadu prodloužení. V něm měly slibné šance oba týmy, avšak ani jeden neuspěl. O bodové dělbě tak rozhodovaly samostatné nájezdy. V nich rozdílovou trefu zaznamenal Roberts Bukarts, Lotyšsko tak ve vypjatém souboji zvítězilo nad Rakouskem 4:3 po nájezdech.