16.09.2023 | David Zlomek

Taháky týdne: starty regionálních soutěží a souboje nejlepších v ELD

Téměř všechny soutěže v mládežnických kategoriích jsou rozehrány, v následujícím týdnu se konečně rozběhnou také ty regionální. Kromě toho se v Extralize dorostenců střetnou týmy, kterým se začátek sezony velmi povedl.

START REGIONÁLNÍ LIGY JUNIORŮ A DOROSTU

Regionální ligy juniorů se v nadcházejícím ročníku bude účastnit 68 celků. Už mezi nimi nebude Třemošná, která si zajistila v play-off přímý postup do vyšší soutěže. Z Ligy juniorů naproti tomu nikdo nesestoupil, rakouský Salcburk své působení v českých juniorských soutěžích ukončil.

Formát RLJ se pro letošní ročník v hlavních obrysech nezměnil. Dílčími úpravami však prošel a zásadním rozdílem je fakt, že postup na konci tentokrát oslaví ne jeden, ale dva nejúspěšnější týmy.

Všechny nejprve čeká základní část. 68 celků je rozděleno do dvanácti pěti- či šestičlenných skupin. Po základní části, která skončí v únoru, následuje nadstavba a play-off.

Nejnižší soutěž věkové kategorie U17 nabídne větší počet základních skupin oproti minulému ročníku i pozměněný formát svého vyvrcholení a bojů o postup do vyšší ligy.

Nový ročník už nenabídne baráž, nýbrž přímý postup, stejně jako ostatní mládežnické soutěže. V RLD ale na rozdíl od juniorské soutěže připadne pouze jednomu nejlepšímu celku.

Zatímco loni začínali účastníci v deseti základních skupinách, nyní jsou rozděleni do čtrnácti skupin. Jedna z nich čítá po odhlášení Milevska pět týmů, sedm čítá po šesti týmech a zbývajících sedm skupin pak po sedmi týmech. Dohromady tedy bude v regionální lize působit 89 mužstev.

První kolo Regionální ligy dorostu i juniorů proběhne o víkendu 22. až 24. září.

SOUBOJE NEJLEPŠÍCH V EXTRALIZE DOROSTU

Vývoj soutěže zapříčinil, že další týden nabídne hned tři zápasy, které budou vypjaté nejen regionálně, ale také tabulkově.

Ve skupině A jsou zatím bezkonkurenční Karlovy Vary, které zatím neztratily ani bod (jako jediný tým v soutěži) a v posledním zápase daly devět branek Litvínovu. Na jejich led přijede Plzeň, která je zatím s devíti body na třetím místě. Utkání by mělo nabídnout parádní hokej i plno emocí, jelikož tyto dva týmy se v lásce nemají.

Nevraživost je pochopitelně i mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Tento zápas se odehraje také ve čtvrtek a také Pardubice půjdou do souboje jako lídr tabulky své skupiny. To Hradec Králové má bilanci dvou výher a dvou porážek. Problém je jasný, druhá nejhorší defenziva ve skupině.

Sobota pak přinese další derby, tentokrát mezi Mladou Boleslaví a Libercem. Domácí jsou zařazeni hned za lídrem z Varů, to Tygři se trochu trápí, v základní hrací době vyhráli jediný zápas, a to proti slabému Kladnu, které je s bodem poslední. Proti Bruslařům to navíc nebude mít Liberec vůbec jednoduché, v celé soutěži neinkasoval žádný celek méně branek.

foto: HC Energie Karlovy Vary, úvodní foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej