07.09.2021 | Tisková zpráva

Tipsport extraliga se bude hrát podle nových pravidel IIHF

Nová sezóna TELH se bude hrát podle upravených pravidel, přijatých na kongresu IIHF v Rize. Cílem změn bylo sjednotit pravidla používaná v různých soutěžích s tím, že jejich struktura je shodná s NHL a rozdíly zůstávají jen v některých, zejména procedurálních postupech.

Pravidla, jimiž se budou řídit evropské soutěže, mistrovství světa i olympijský turnaj, směřují ke zrychlení hry a zajištění bezpečnosti hráčů.

Podle modelu NHL bude za brankou nově vymezen lichoběžník, v němž je brankářům umožněno hrát s kotoučem. Brankář, který by s pukem hrál mimo uvedený prostor, bude potrestán menším trestem.

Menší trest bude uložen rovněž brankáři, který vyjede z brankoviště, aby se pokusil dostihnout kotouč před útočícím protihráčem a místo odehrání na puk skočí, čímž způsobí přerušení hry. Není tím dotčena možnost, aby vyjetím z branky zmenšil střelecký úhel a vyražený kotouč přikryl. Podobně bude menším trestem potrestán brankář, který není pod tlakem soupeře, avšak kotouč v brankovišti zalehne či přikryje tak, že způsobí přerušení hry.

Modrá čára bude při vstupu do útočného pásma považována podle upravených pravidel za trojrozměrnou, takže rozhodčí budou posuzovat i postavení útočícího hráče nad čarou. Rozhodčí může uznat gól také v případě, že předtím, než kotouč přešel brankovou čáru došlo – úmyslně či neúmyslně – k posunutí branky. V takovém případě je rozhodující, že branka byla posunuta bránícím hráčem, útočící hráč měl bezprostřední příležitost skórovat a kotouč by přešel čáru v místě, kde je obvykle branka. Pokud kotouč překročí brankovou čáru, gól může být uznán i potom, co rozhodčí přerušil hru z důvodu, že kotouč ztratil z dohledu. V takovém případě bude – stejně jako při trenérské výzvě – situace zkoumána videorozhodčím.

Úpravy střídání i některých vyloučení

Hráč musí mít i nadále kontrolu nad svou holí, nebude nicméně trestán, pokud soupeře neúmyslně zasáhne při běžném nápřahu, při dokončení pohybu po střele či přihrávce nebo při vhazování.

Bránící tým nesmí střídat nebo si vybrat oddechový čas po neúmyslném posunutí branky jeho hráčem, pokud brankář přikryje kotouč vystřelený z poloviny soupeře nebo při zakázaném uvolnění. V těchto případech a při zahájení přesilové hry má útočící tým navíc možnost volby místa, na kterém se bude vhazovat.

Upraveny a sjednoceny byly v upravené verzi pravidel tresty za vražení na hrazení, napadení, naražení zezadu, zásah do nohou, faul loktem, úder hlavou, zásah do hlavy, kopnutí, podkopnutí, faul kolenem, hákování, nedovolené bránění, podrážení, bodnutí koncem hole, krosček, vysokou hůl, stejně jako za bitku, napadání rozhodčích nebo nesportovní chování…

Na nominační listině TELH pro sezónu 2021/22 figuruje 23 hlavních a 26 čárových rozhodčích. Nováčky v nejvyšší soutěži budou hlavní Jiří Ondráček s čárovým Ondřejem Bohuňkem. Ze zahraničních kolegů byl na listinu zařazen hlavní rozhodčí Peter Stano ze Slovenska, činnost naopak přerušili čároví rozhodčí Jaromír Bryška s Radkem Špringlem.

Přehled nejdůležitějších změn v Pravidlech ledního hokeje včetně instruktážních videí najdete na https://www.ceskyhokej.cz/clanky/prehled-nejvyznamnejsich-zmen-pro-obdobi-2021-2022

Nominační listina rozhodčích TELH 2021/22

Hlavní rozhodčí (23): Oldřich Hejduk, Pavel Hodek, Tomáš Horák, René Hradil, Antonín Jeřábek, Adam Kika, Zbynšk Kubičík, Petr Lacina, Tomáš Micka, Roman Mrkva, Pavel Obadal, Jiří Ondráček (nováček), Vladimír Pešina, Luděk Pilný, Daniel Pražák, Peter Stano (Slovensko), Roman Svoboda, Matěj Sýkora, Jakub Šindel, Robin Šír, Petr Úlehla, Tomáš Veselý a Filip Vrba.

Čároví rozhodčí (26): Michal Axman, Ondřej Bohuněk (nováček), Tomáš Brejcha, Jakub Frodl, Jiří Ganger, Jiří Gebauer, Tomáš Gerát, Marek Hlavatý, Daniel Hynek, Lukáš Kajínek, Milan Kis, David Klouček, Vít Komárek, Vít Lederer, Miroslav Lhotský, Ladislav Lučan, Ondřej Malý, Jiří Ondráček, Tomáš Pešek, Lukáš Rampír, Vladimír Rožánek, Jiří Svoboda, Petr Šimánek, Josef Špůr, Jan Votrubec a Michal Zíka.

Galerie