Články

Rozhodčí v Tipsport extralize budou nosit na dresech čísla
Na nominační listině pro nejvyšší hokejovou soutěž navržené komisí rozhodčích a schválené výkonným výborem ČSLH figuruje 22 hlavních a 30 čárových rozhodčích, 17 brankových videorozhodčích a 7 delegátů. Hlavní a čároví rozhodčí budou od letošní sezóny nosit na zadní straně dresu čísla, což usnadní orientaci fanoušků i novinářů.
Talentovaní rozhodčí – tentokrát na ledě
Mladí hokejisté 8. tříd a mladší dorostenci se střetli o titul mistra republiky ve svých kategoriích na pětidenním turnaji ve Zlíně. Jejich zápasy řídili vybraní talentovaní rozhodčí z rozvojového programu. Komise rozhodčích ČSLH tak navázala na tři úspěšné semináře v Přerově, Třebíči a Berouně.
První zkušební utkání v rámci projektu vzdělávání rozhodčích
První zkušební utkání v rámci projektu vzdělávání rozhodčích řídila čtveřice Martin Fraňo, Tomáš Battěk – Jaromír Bláha a Vít Komárek v pátek 13. prosince v pražském Edenu. Zkušený „profi rozhodčí“ vyjel se svým talentovaným kolegou k utkání NOEN extraligy juniorů mezi HC Slavia Praha a HC Kladno.
Třebíč hostila druhý rozvojový seminář rozhodčích
Talentovaní a perspektivní rozhodčí ze střední části republiky se 2. prosince sjeli na Vysočinu ke druhému běhu rozvojového semináře, spojeného se společným sledováním a vyhodnocením utkání I. ligy mezi tamní Horáckou Slavií a českobudějovickým Motorem.
Rozvojový seminář rozhodčích ledního hokeje
Jména Antonína Jeřábka nebo Martina Fraňa či jejich o málo starších kolegů Vladimíra Šindlera a Milana Mináře zná bez nadsázky celý odborný hokejový svět. Všichni nepochybně těží ze svého přirozeného talentu, který ovšem měli možnost rozvíjet v rámci profi programu. „Profesionální rozhodčí jsou samozřejmě naší výkladní skříní a můžeme být právem pyšní na jejich výkony na mezinárodním fóru“, říká předseda komise rozhodčích Pavel Halas. Jedním dechem ovšem dodává: „Nechceme však spát na vavřínech. Uvědomujeme si, že už teď potřebujeme začít hledat jejich nástupce mezi perspektivními kolegy v nižších soutěžích a začít s nimi systematicky pracovat. Dobrého rozhodčího za rok nebo za dva prostě nevychováte.“
Rozhodčí absolvovali předsezónní testování
Před startem sezóny 2012/13 absolvovali rozhodčí Českého svazu ledního hokeje nejen testy z teorie, ale především na ledě a na atletické dráze, kde fyzickou připravenost prověřil dvanáctiminutový běh. Nejlepší výsledky z extraligových rozhodčích dosáhli Štěpán Souček (3270 m) a Jiří Ondráček (3300 m), ze všech rozhodčích na nominačních listinách čárový ve II.lize Josef Nepomucký (3360 m). Na ledě absolvují rozhodčí tři cviky - rychlost, obratnost, vytrvalost, které jsou bodovány podle dosaženého času, každý s maximem 100 bodů. Celkově nejlepšího výsledku 293 bodů dosáhl extraligový rozhodčí Vít Lederer, který byl také nejlepším v celém testovacím trojboji ziskem 590 bodů z 600 možných.
Oblíbenými doplňkovými sporty rozhodčích jsou tenis či fotbal
Nejoblíbenějšími doplňkovými sporty rozhodčích nejvyšší soutěže jsou tenis, fotbal a cyklistika. Vyplývá to z ankety, provedené mezi účastníky jejich předsezónního semináře. V žebříčku oblíbenosti následují lyžování, in line hokej a golf. Dalšími sporty, které se v dotaznících objevily, jsou například horolezectví, badminton, florbal, triatlon, plavání, squash, hokejbal, fitness, nohejbal nebo box.
Rozhodčí ČSLH se prosazují na mezinárodní scéně
Mezinárodně velmi úspěšná byla pro rozhodčí ČSLH sezóna 2011/12. Ve finále mistrovství světa v Helsinkách se představili Antonín Jeřábek s Petrem Blümelem, na světovém šampionátu osmnáctiletých rozhodovali Vít Lederer finále a Jan Hribik souboj o bronz.
První český rozhodčí se zúčastní přípravného kempu NHL
Prvním českým rozhodčím, který se zúčastní oficiálního přípravného kempu NHL, bude Antonín Jeřábek. Počátkem září absolvuje v kanadském Thornbury šestidenní program, jehož součástí budou odborné semináře, příprava na ledě, lékařské prohlídky i testy fyzické připravenosti.
Příprava extraligových rozhodčích ve Flachau splnila účel
Poprvé v historii se rozhodčí hokejové extraligy připravovali před sezónou v zahraničí. Semináře v rakouském alpském středisku Flachau se ve dnech 6. až 10. července 2011 zúčastnilo dvacet účastníků a šest lektorů z řad rozhodčích a delegátů. „V rámci semináře byly splněny všechny plánované aktivity,“ uvedl v této souvislosti předseda komise rozhodčích ČSLH Ondřej Fraňo. „Program byl přitom zaměřen jak na prověrku fyzické připravenosti, tak na teoretickou část, včetně přezkoušení z pravidel a sjednocení jejich výkladu.“