O para hokeji

Para hokej je oficiální paralympijskou verzí ledního hokeje s více než padesátiletou tradicí. Dříve používaný název sledge hokej se po sjednocení všech paralympijských sportů v roce 2018 změnil na para hokej.

Hraje se ve speciálních saních (odtud název sledge), které mají místo skluznic dva nože. Hráči se odrážejí dvěma hokejkami, ty jsou na jedné straně zakončené ocelovým hrotem a na druhé čepelí. Hokejky tak slouží nejen k ovládání puku, ale zároveň k pohybu hráčů.

Pravidla para hokeje jsou v zásadě shodná s pravidly klasického ledního hokeje. Specificky jsou upravena některá ustanovení o výstroji a výzbroji, nedovolených zákrocích nebo hrací době. Rozdílný je maximální počet hráčů, který je omezen na patnáct v jednom mužstvu.

V České republice je zaregistrováno sedm klubů: České Budějovice, Karlovy Vary, Olomouc, Pardubice, Sparta Praha, Studénka a Zlín. Jedinou oficiální organizovanou soutěží je Česká para hokejová liga.

Kromě klubové soutěže rozvinuté na světovou úroveň má Česká republika také svůj národní tým, který náleží do světové elitní skupiny A. V roce 2019 zorganizovala Česká republika divácky velmi úspěšné para hokejové MS. Podívejte se, jak to v Ostravě vypadalo:

Para hokej je řízen Českou para hokejovou asociací, která byla 4. prosince 2006 přijata do Českého svazu ledního hokeje. Všechny důležité informace o dění v para hokeji najdete na www.parahockey.cz.

Nábor para hokejistů

Pokud máte zájem stát se para hokejistou, napište email na adresu talent@parahockey.cz anebo navštivte web www.parahockey.cz, kde najdete další informace.