Radí skills kouč

Série s názvem Radí skills kouč je tvořena z instruktážních videí, ve kterých se skills koučové Českého hokeje zaměřují na nácvik hokejových dovednosti v podobě střelby, bruslení a práce s holí. Každý hokejista v jakékoliv věkové kategorii díky tomu může jednotlivá cvičení kdykoliv trénovat a zdokonalovat své dovednosti ať už na ledě či na suchu. Součástí každého videa série Radí skills kouč je i ukázka jednotlivých cviků v praxi, jak je v zápasech využívají ti nejlepší hokejisté na světě.

1. díl: Vybruslená klička

První díl se zaměřuje na tzv. vybruslenou kličku a roli instruktora v něm zaujal skills kouč Českého hokeje Dušan Andrašovský, který nejprve rozebere jednotlivé části kličky vestoje na místě, poté vše předvede v plné jízdě, a nakonec zapojí i obránce a ukáže, jak přes něj pomocí vybruslené kličky přejít.

„Důležité je začít s kličkou včas a mít dostatečnou rychlost. Jakmile útočník zahájí pohyb pozdě, obránce mu kotouč vypíchne holí. Pokud se mu ale v rychlosti podaří vše správně načasovat, obránce proti této kličce většinou nemá šanci zareagovat,“ říká Dušan Andrašovský.

Pokud hráč tuhle dovednost ovládá, v soubojích jeden na jednoho bývá velice úspěšný. Snadno a také často se dostane do dobrých střeleckých příležitostí. Na kličku potřebují mít hráči šikovné nohy i ruce a také vůli zvládnout stovky, možná tisíce opakování v tréninku.

Na konci videa pak tvůrci videa zařadili i záběry, jak vybruslenou kličku použili v zápasech NHL např. David Pastrňák, Connor McDavid nebo Mitch Marner.

2. díl: Změna úhlu střely

Výborně při snaze o zakončení funguje změna úhlu střely. Kdo tuhle dovednost zvládá, je pro soupeřovu obranu velkou hrozbou. V době, kdy hráči umí výborně střely blokovat a brankáři jsou rychlejší i hbitější, je to jedna z možností, jak na ně vyzrát.

"Základem je správné přenášení váhy. Zvládnutím této dovednosti musí každý hokejista začít. Potom je také důležité umět pracovat s rukama od těla, spodní ruka pak musí správně pracovat na žerdi hole," říká Michal Broš.

Mistr světa a někdejší vynikající útočník ve videu ukazuje nejprve základní cvičení bez puku, při nichž naznačuje, jak správně přenášet váhu z jedné nohy na druhou. "Je dobré si potom vzít puk a cvičit samostatně naznačení střely a až potom do tréninku této dovednosti zařadit i střelu," pokračuje Broš, který názorně předvede tři varianty změny úhlu střely a u toho zmíní, na co je potřeba si dávat pozor.

Na konci videa je pak ukázka využití změny úhlu střely v praxi v podání nejlepších hráčů na světě v kanadsko-americké NHL.

3. díl: Změna úhlu střely II

Michal Broš přidává v tomto díle seriálu Radí skills kouč další dvě varianty pro změnu úhlu střely.

"Jedna z variant se používá při vstupu hráče do útočného pásma s kotoučem na bekhendové straně čepele. Útočník celou dobu hrozí a naznačuje střelu nebo přihrávku, na poslední chvíli si ale přehodí puk do forhendu a rychle střílí," vysvětluje skills kouč Českého hokeje s tím, že důležité je ve správný moment přenést váhu z jedné nohy na druhou.

V druhé polovině videa pak Broš převede ještě jednu variantu s podhozením puku pod soupeřovou holí. "Ve chvíli, kdy rychle a překvapivě změníte úhel střely, přinutíte i brankáře k pohybu. V tu chvíli je zranitelný a padá nejvíc gólů," dodává trenér dovedností.

Nechte se inspirovat a až se zase dostanete na led, zkuste cvičení, které vám bývalý reprezentant doporučuje. Na konci videa se také můžete podívat, jak změnu úhlu střely využívá např. Connor McDavid.