Mládež

Akademie Českého hokeje

V březnu roku 2011 zahájil Český hokej projekt, jenž má inovovat celý sportovně výchovný proces v klubech. Na základě zkušeností, nových poznatků v oblasti tréninku a výchovy a informací z vyspělých hokejových zemí, vytvořilo sportovní oddělení ČH systém pro komplexní rozvoj hráčů.

Cílem projektu je výchova špičkového mládežnického hráče schopného konkurovat nejlepším hráčům ve světovém měřítku ve spojení s absolvováním středního vzdělání.

Pro tento cíl museli adepti splnit zásadní podmínky zahrnující vybavení zázemí pro hráče a podmínky pro zajištění výzbroje a výstroje. Byly sjednoceny nároky na tréninkový proces, herní systém a mezinárodní kontakty. Hráči jsou daleko více monitorováni ze strany klubu v otázkách školního prospěchu, docházky a osobní disciplíny prostřednictvím speciálních klubových zástupců pro oblast školství. Je potřebou, aby se spolupráce se školami a rodiči i nadále prohlubovala.

Chceme, aby se Akademie staly značkou kvality a vrátily náš mládežnický hokej opět na špičku světového juniorského hokeje.
V řádném termínu pro uzavření přihlášek pro zájemce se přihlásilo devět klubů, z nichž šest splnilo stanovené podmínky. Ostatní kluby v případě, že odstraní během této sezóny své nedostatky se mohou stát právoplatnými členy od příští sezóny.

Status Akademie Českého hokeje získalo od roku 2011, kdy byl zaveden, sedmnáct klubů – Bílí Tygři Liberec (2011), HC Dynamo Pardubice (2011), HC Energie Karlovy Vary (2011), HC Sparta Praha (2011), HC Vítkovice Ridera (2011), Piráti Chomutov (2011), HC Dukla Jihlava (2012), HC Kometa Brno (2012), HC Litvínov (2012), HC Slavia Praha (2013), PSG Berani Zlín (2013), HC Oceláři Třinec (2015), Mountfield HK (2015), BK Mladá Boleslav (2016), HC Motor České Budějovice (2017), HC Škoda Plzeň (2017) a Rytíři Kladno (2019).

Projekt Akademií ČH je otevřený, takže už v nadcházejícím ročníku mohou status získat další kluby, pokud o něj projeví zájem a splní stanovené podmínky. Stejně tak kluby, kterým byl již status udělen, ho musí před každou další sezónou podle stanovených kritérií obhájit. Celý text podmínek a technických norem pro vstup do Akademie ČH lze získat na webových stránkách Českého hokeje.